Urlopy pracownicze
Zgodnie z art. 152 Kodeksu pracy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu, nie może go też przekazać innej osobie.
Pracodawca zobowiązany jest natomiast do udzielenia pracownikowi, na jego wniosek, takiego urlopu.
Pracownik może, na swój wniosek, przysługujący urlop wykorzystać w częściach, z których przynajmniej jedna powinna trwać co najmniej 14 dni kalendarzowych następujących po sobie.
Na początku roku przedsiębiorca może sporządzić plan urlopów uwzględniający urlopy bieżące i zaległe oraz zapewniający normalny tok pracy. W planie urlopów nie uwzględnia się 4 dni urlopu który pracownik może wziąć na żądanie.
Dodatkowo specustawa Covidova wprowadziła zapis, że pracodawca ma możliwość wysłania pracownika na urlop zaległy, nieprzekraczający 30 dni. Czyli dała kolejne narzędzie dla pracodawcy, aby pracownik mógł wykorzystać swój urlop.
Trzeba pamiętać, że wykroczeniem przeciwko prawom pracownika jest nieudzielnie urlopu lub bezpodstawne obniżenie jego wymiaru. Grozi za to grzywna dla pracodawcy nakładana przez Inspekcję Pracy w wysokości od 1000 do 30000 zł.
Pracodawca, chcąc uniknąć kary powinien wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy.