Specjaliści radzą

Blog biura rachunkowego Stencel

Powrót

umowy o dzieło

Mądre zawieranie umów o dzieło

Umowa o dzieło musi doprowadzić do weryfikowalnego i jednorazowego rezultatu, który jest określany w chwili zawierania umowy. Rezultat może mieć charakter materialny lub niematerialny. Dzieło jest jednorazowe i zamknięte w określonym terminie. Charakteryzuje się również ewentualnym odstąpieniem od umowy a nie okresem wypowiedzenia. Jej cechą jest też nieosobiste świadczenie – wykonawca nie musi osobiście wykonać dzieła, jednak odpowiada za działania osób trzecich.

Umowy o dzieło są bardzo kuszącą formą zatrudnienia ze względu na swoje niskie koszty utrzymania pracownika (odprowadzany jest jedynie podatek). Jednak przy zakwestionowaniu np. podczas kontroli zasadności stosowania takiej umowy powodują powstanie największych opłat (odprowadzenie składek ZUS od wypłaconych już wynagrodzeń).

Współpracując z przedsiębiorcami z różnych branż wiemy jak bardzo pożądane jest obniżenie kosztów składek ZUS. Jednak zalecamy daleko idącą ostrożność w doborze właściwej formy zatrudnienia.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji za pośrednictwem maila, telefonu czy spotkania w Biurze. Chętnie podpowiemy jak korzystnie zatrudnić pracownika, jakie są wady i zalety każdej umowy oraz jakie są z tym związane koszty.

Zapraszamy do kontaktu.

umowy o dzieło

Inne w tej kategorii

urlopy pracownicze

25 stycznia 2023

urlopy pracownicze

Urlopy pracownicze Zgodnie z art. 152 Kodeksu pracy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego...

Rejestracja działalności gospodarczej

15 grudnia 2023

Rejestracja działalności gospodarczej

Jeżeli masz już pomysł na swój biznes ale nie wiesz od czego zacząć, zachęcamy do zapoznania się z niniejszym...