Specjaliści radzą

Blog biura rachunkowego Stencel

Powrót

e-Doręczenia

W erze cyfrowej, tradycyjne listy polecone ustępują miejsca nowoczesnym rozwiązaniom. E-Doręczenia, czyli elektroniczna forma dostarczania dokumentów pomiędzy organami administracji publicznej a przedsiębiorcą stają się nieuniknione. Warto dowiedzieć się więcej o tej formie komunikacji, która nie tylko przyspiesza procesy, ale która ma również ułatwić życie przedsiębiorcom.

 

Skrzynka do e-Doręczeń ma być rozwiązaniem, które zastąpi korespondencję przez ePUAP oraz tradycyjny list polecony. Od 10 grudnia 2023 roku rozpocznie się okres przejściowy, w trakcie którego będą obowiązywały dwa kanały komunikacji z administracją publiczną: obecnie dostępny ePUAP oraz nowe e-Doręczenia. Aby korzystać z e-Doręczeń, użytkownicy będą mieli dostęp do skrzynej na platformach takich jak mObywatel.gov.pl, edoreczenia.gov.pl, a także skrzynki na Koncie Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl.

 

Przedsiębiorcy zostaną zobowiązani do założenia skrzynek do e-Doręczeń w określonych terminach:

- od 30 grudnia 2023 roku dla firm wpisanych do CEiDG po 29 grudnia 2023 oraz osób wykonujących zawód zaufania publicznego, m.in: notariusze, radcy prawni czy doradcy podatkowi

- od 01 stycznia 2024 roku dla firm wpisanych do CEiDG po 31 grudnia 2023

- od 10 marca 2024 roku dla wszystkich firm wpisanych do KRS przed 10 grudnia 2023

- od 30 września 2025 roku przy dokonywaniu zmian w CEiDG

- od 01 października 2026 roku dla pozostałych podmiotów posiadających wpis do CEiDG

 

Proces dołączania do systemu e-Doręczeń jest stosunkowo prosty. Wniosek należy podpisać elektronicznie, wykorzystując profil zaufany, e-dowód lub podpis kwalifikowany. Potwierdzenie złożenia wniosku zostanie wysłane na adres e-mail administratora, który zostanie podany we wniosku.

Dla Naszych Klientów przygotowaliśmy instrukcję, jak krok po kroku założyć skrzynkę do e-Doręczeń.

Jeżeli i Ty chcesz wiedzieć jak to zrobić – umów się na spotkanie!

 

E-Doręczenia to nie tylko nowy obowiązek, ale i szansa na usprawnienie i przyspieszenie komunikacji biznesowej. Zbliżający się termin 10 grudnia 2023 roku to sygnał, że warto być przygotowanym na te zmiany i wdrożyć e-Doręczenia jako integralną część swojej praktyki biznesowej.

 

Zachęcamy do założenia skrzynek oraz korzystania z Naszej wiedzy i doświadczenia, aby bezproblemowo przekroczyć próg cyfrowej przyszłości komunikacji.

 

e-Doręczenia

Inne w tej kategorii

AML

9 listopada 2023

AML

AML Za nami kolejne zmiany. Tym razem ustawodawca nałożył m.in. na biura rachunkowe obowiązek wdrożenia...