Specjaliści radzą

Blog biura rachunkowego Stencel

Powrót

PRACA PRZED KOMPUTEREM

Jeżeli zatrudniasz pracowników, którzy pracują przed komputerem – te informacje są dla Ciebie!

 

Od 17.11.2023 w życie weszły przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Przedsiębiorcy mają czas do maja 2024 na dostosowanie stanowisk pracy do nowych wymagań.

Analizując rozporządzenie wraz z załącznikiem o minimalnych wymaganiach BHP i ergonomii jakie powinny spełniać stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe dochodzi się do wniosku, że przepisy dogoniły życie.

Stanowisko pracy otrzymało definicję jako przestrzeń pracy wraz z wyposażeniem podstawowym (w tym monitorem ekranowym, klawiaturą, myszą lub innymi urządzeniami wejściowymi, oprogramowaniem z interfejsem dla użytkownika). Poza tym krzesło, stół (już nie biurko!) i opcjonalne wyposażenie dodatkowe jak stacja dysków, skaner, drukarka, uchwyt na dokumenty czy podnóżek również stanowią przestrzeń pracy a co za tym idzie są niezbędnym elementem stanowiska pracy.

 

Ustawodawca przewidział możliwość pracy nie tylko przy komputerze stacjonarnym, ale również przy laptopie. Dodatkowo, jeżeli czas pracy przy laptopie jest większy niż połowa dobowego wymiaru czasu pracy, stanowisko powinno być wyposażone w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz. Poza tym, na życzenie pracownika, pracodawca zapewnia także podnóżek.

 

Trzeba pamiętać o racjonalności i dostosowaniu do faktycznych potrzeb przedsiębiorstwa.

Już od wielu lat prowadzimy konsultacje w zakresie nie tylko dobierania właściwej umowy do rodzaju wykonywanych prac ale też wspieramy przedsiębiorców w ich codziennych wyzwaniach z pracownikami.

Zapraszamy do konsultacji. Wspólnie zbadamy o wdrożenie zmian w Twojej organizacji. Powiemy krok po kroku co należy zrobić, na co zwrócić uwagę.

 

PRACA PRZED KOMPUTEREM

Inne w tej kategorii

leasing pracowniczy

26 października 2023

leasing pracowniczy

Leasing pracowniczy Zatrudniasz pracowników ale chwilowo nie masz zleceń? Nie chcesz zwalniać swoich ludzi ale...